Aktivní péče o portfolio

osobní blog o Investicích

 • Kategorie • Autor blogu

  Petr Slad Ing.

  „Přemýšlet o penězích jednu hodinu může být výnosnější než za peníze pracovat celý měsíc.”

  Společnost: OCCAM CONSULT

  Pracovní pozice: Investiční správce

  Specializace: Finanční plánování, Investice, Úvěry

  Finančním poradenstvím se zabývám od roku 1999, z toho posledních osm let převážně na honorářové bázi. Zaměřuji se na komplexní nezávislé poradenství pro bonitní klientelu, založené na nízko nákladových produktech, správě majetku a dlouhodobém servisu. Otevřené podílové fondy využívám okrajově, dávám přednost aktivní péči o portfolio.

  Investovat do indexů, fondů nebo jednotlivých akcií?

  Komentář pana Viktory k mému poslednímu příspěvku v blogu na téma pravidelné investice mne přiměl k napsání širšího komentáře s praktickou analýzou.

  Nejsem příznivcem velmi široké diverzifikace přes množství indexů nebo podílových fondů. Výkonnost se pak velmi průměruje a je skoro lepší koupit jedno ETF na MSCI World a jedno na Emerging  Markets. Pro klienta to vyjde  prakticky stejně.

  Raději kombinuji různé strategie, i od více správců (nemusíme vše řešit sami), kteří se portfoliím věnují aktivně a umí to.  Podstatné je i to, že máme různé produkty na stejnou třídu aktiv (např. akcie). Tímto způsobem diverzifikujeme portfolia a omezujeme  riziko toho, že se něco nepovede.

  Všeobecně je investování do celých akciových indexů  pomocí ETF nebo fondů, kopírující příslušný index, zatíženo nakupováním  fundamentálně špatných firem, kterým se podnikatelsky nedaří nebo jsou ovlivněny recesí ve svém odvětví podnikání. To samozřejmě snižuje výnos investora.

  V indexu jsou pak zastoupeny spolu s firmami, které mají před sebou  perspektivy dalšího silného růstu.

  Více viz příloha: Výhodnost investování do jednotlivých akcií nebo basketů_2012_05_12

  V případě, kdy má investor větší objem peněz na investici, která se  již dá aktivněji řídit (zpravidla od 500 000,- Kč), pak se určitě vyplatí mít část portfolia  zainvestovanou přímo do jednotlivých akcií nebo vybraných skupin akcií (basketů) z jednotlivých akciových indexů. Koupí 15 – 20 akcií se vytvoří dostatečná diverzifikace této části klientského portfolia a zároveň se část peněz koncentruje do akcií s potencionálně velkým výnosem. Vše se nakupuje na bázi kombinace fundamentální a technické analýzy a to  jak jednotlivých akcií, tak i globálních akciových trhů.

  Pokud se kupují akcie, které nejsou v hlavních světových indexech, přináší tento postup další výhodu. Růst takovéto akcie není tolik ovlivňován velkými indexy a zpravidla není korelován s indexy.

  Možností a kombinací je řada, základem je mít možnost vše nakupovat online. Pracujeme s různými třídami aktiv, ale také s hotovostí, když je třeba. Ke klientům přistupujeme velmi individuálně. Naší odměnou je podíl na zisku.

  komentářů 21

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.