Aktivní péče o portfolio

osobní blog o Investicích

 • Kategorie

 • Názor na vývoj měn v roce 2011

  Do vývoje měn zasahuje tolik proměnných (od ekonomicky spočítatelných až po psychologické vlivy). Důležité je stanovit si strategii, investiční horizont klienta a celkově prozkoumat klientova další aktiva. Důležité je samozřejmě vědět, v jaké měně klient své peníze vydělává a utrácí nebo investuje.

  Velmi pravděpodobně bude česká koruna dlouhodobě posilovat vůči EURO, se kterým je svázána vůči ostatním světovým měnám. Z toho plyne, že krátkodobé nebo velmi konzervativní investice je třeba realizovat v CZK. Zajišťování do CZK v tomto případě sebere dost velkou část již tak malého výnosu.

  Vztah EUR/USD příliš neřeším, protože diverzifikuji portfolia klientů převážně do těchto měn v přibližně polovičním poměru s oscilací +- 20% dle situace na trhu.

  Střednědobá nebo vyvážená portfolia, která jsou již většinou tvořena investicemi mimo CZK, zajišťujeme vůči posilování CZK. Pozice ale nedržíme stále, ale obchodujeme je dle situace na trhu. Nakupovali jsme například od 26. 12. po velkém oslabení CZK. Prodávali jsme a vybírali zisky po posílení na hranici 24 CZK/EURO. Nyní máme připravené pozice k nákupu v pásmu 24,5 – 25 CZK/EURO. Zajištujeme celý objem portfolia.

  U dlouhodobých a dynamických portfolií by měla výkonnost portfolií s přehledem překonávat měnové výkyvy. Podívejte se na můj BLOG Aktivní správa kapitálu, kde jsem přiložil graf vývoje portfolia akcií v USD a srovnávám jej s výkonností v CZK a celosvětovým akciovým indexem. Uvedená výkonnost je výmluvná. Tato portfolia zajišťujeme částečně a spíše dle investičních příležitostí.

  Jinak můj názor na měny je následující a bez záruky: zajímavý je čínský jüan, ruský rubl, skandinávské měny.

  CHF jako zajišťující měna v dobách”měnových” nepokojů. U konzervativních klientů stále držíme zajištěnou pozici na akciový švýcarský index.

  EURO – pokud Evropská unie nepřijme jasná pravidla na vyloučení země z Eurozóny, stále bude hrozit, že nedisciplinované země mohou stáhnout EURO do totálního krachu. Očekávám také, že se občanům některých zemí může přestat líbit neustále přispívat na slabší země. Na druhou strany nás pak tady ekonomicky převálcuje Čína, USA atd. Oni nás drtí již teď, ale bez jednotné Evropy se vše urychlí….

  USD – očekávám, kdy se začne projevovat pomalu, ale jistě se zvyšující se poptávka v USA. Nezaměstnanost také klesá. To s množstvím nekrytých USD, které FED vrhá do ekonomiky a skupuje USD dluhopisy, povede ke zvyšování inflace a tady i ke zvyšování úrokových sazeb. Pak by měl začít USD posilovat. Inflaci zatím Američané úspěšně vyváží přes USD do celého světa (Brazílie má sazby již na cca 11%).

  Komentáře: 194

  Komentovat příspěvek

  Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní.